Jeśli nie osiągasz zadowalających postępów i jesteś wiecznie niezadowolony z tego jak wyglądają Twoje potyczki na basenie to odpowiedz sobie na jedno zasadnicze pytanie – Czy postęp w pływaniu jest zauważalny? Kiedy okaże się, że odpowiedź jest twierdząca a Ty z kolei jesteś osobą, która pływa dla przyjemności i dla zdrowia to warto przestawić swoje myślenie na tę mocno pozytywną stronę ponieważ postęp (nawet w jakiejkolwiek innej dziedzinie życia) jest zdecydowanie ważniejszy aniżeli perfekcja!

Powiedzmy sobie jasno – Perfekcyjność nie istnieje! Istnieje jednak tylko złudne wrażenie, iż na daną chwilę można zaobserwować coś perfekcyjnego. Zawsze można coś poprawić! Nigdy nie daj nawet samemu sobie wmówić, iż na daną chwilę wykazujesz się perfekcyjnością lub wykonałeś jakaś czynność, ćwiczenie, trening itp. perfekcyjnie. Stać Cię na dużo więcej i zmień swoje rozumowanie na twierdzenie sugerujące, iż stać Cię na dużo więcej niż to co w chwili obecnej prezentujesz!

Jeśli już mamy się usilnie upierać to perfekcyjnymi umiejętnościami/osiągnięciami wykazują się tylko pojedynczy mistrzowie świata, czy też mistrzowie olimpijscy. Nikt z nas czyli żadne z osób, które nie należą do bardzo wąskiego grona wybitnych sportowców nie musi za wszelką cenę dążyć do perfekcyjności.

Nie musimy być perfekcyjni nawet jeśli jesteśmy bardzo wymagający w stosunku do samego siebie. Nie zapominajmy jednak o tym, że warto wymagać od siebie systematycznego postępu, które charakteryzuje się poprzez realne działanie. Nie zatrzymujmy się zatem i wymagajmy od siebie coraz więcej! Chcę Ci przekazać, że działanie to stawianie się w różnego typu nowych sytuacjach (np. zastosowanie zupełnie nowych metod ćwiczeń), które mogą być dla nas zupełnie nowymi i niesłychanie pozytywnymi bodźcami procentującymi na naszą przyszłość. Uwierz w to, iż właśnie takie a nie inne działanie sprawią, że będziemy się stale rozwijać na przeróżnych polach dziedziny życia.

Najnowsze