Do wynalezienia piłkarzyków przyznają się Francuzi (Lucien Rosengart 1880-1976), Niemcy i kilka innych narodowości. Na pewno grano w nie już pod koniec XIX wieku, jednak większą popularność zdobyły dopiero po II wojnie światowej.

Szwajcarska firma "Kicker" z siedzibą w Genewie stworzyła swój model stolika do gry w piłkarzyki. Stoły te stały się tak popularne w Szwajcarii, Niemczech i Belgii, że słowo "Kicker" stało się synonimem futbolu stołowego. Pierwszy patent na stół piłkarzykowy przypisuje się Alejandro Finisterre (1919-2007) w 1937 roku. W latach 50 piłka stołowa osiągnęła kultowy status we Francji i Belgii, a dziesięć lat później miłością do futbolu stołowego zapałał pewien amerykański poborowy służący w Berlinie Zachodnim. Po powrocie do cywila zaczął on importować niemieckie stoły do USA i wkrótce stały one w większości tamtejszych pubów. Wkrótce rozpoczęła się epoka amerykańskich "mistrzostw świata", w których nagrody szybko sięgnęły setek tysięcy dolarów.

Bajka skończyła się w 1981 roku, kiedy legendarny Jim Wiswell trzykrotny mistrz świata, ścigany przez wierzycieli popełnił samobójstwo. Po jego śmierci wyszły na jaw finansowe oszustwa organizującej turnieje firmy Tournament Soccer. Hojni sponsorzy zniknęli równie nagle, jak się pojawili, media znalazły sobie inne tematy a światowa piłka stołowa znalazła się na dnie, aż do teraz.

W 2002 roku powstała ITSF (International Table Soccer Federation- Międzynarodowa Federacji Futbolu Stołowego). Organizacja ta ma na celu: promowanie Futbolu Stołowego jako dyscypliny sportowej, regulowanie zasad współzawodnictwa sportowego (przepisy oraz zasady zawodów) oraz staranie o wpisanie Futbolu Stołowego na listę MKOL. Do ITSF należy dużo ponad 30 związków krajowych (włącznie z Polskim Związkiem Futbolu Stołowego, PZFS) W Argentynie i Luksemburgu tamtejsze komitety olimpijskie uznały futbol stołowy za oficjalny sport.

 

Najnowsze