Piłkarzyki, Futbol Stołowy, Piłka Stołowa, Trambambula jest to gra koordynacyjno-wzrokowa dwu lub czteroosobowa, imitująca prawdziwy mecz piłki nożnej.

Istotą gry jest oddziaływanie stopkami figurek piłkarzyków na piłkę, która będąc uderzana pod danym kątem nabiera pędu w adekwatnym do uderzenia kierunku.

Figurki piłkarzyków są zamocowane na prowadnicach, które będąc luźno osadzonymi częściami z zewnętrznymi uchwytami na dłonie umożliwiającymi przyciągnie, pchanie oraz obracanie figurkami piłkarzyków, co dalej skutkuje adekwatnym do zaistniałej sytuacji manipulowaniem stopkami figurek piłkarzyków w ofensywie jak i w defensywie w ściśle określonych zasadach.

Celem gry jest zdobycie określonej liczby goli przy stracie jak najmniejszej ich ilości. Rozkład ustawienia figurek na prowadnicach to 1-2-5-3. Boisko dzieli się poprzez to na trzy formacje: Obrony, Pomocy oraz Ataku.

Na formację obrony składają się dwie prowadnice. Na lewej zewnętrznej prowadnicy zamocowana jest jedna figurka piłkarzyka (bramkarz 1.1) znajdująca się najbliżej własnej bramki. Na drugiej prowadnicy znajduje się dwóch obrońców: (bliższy 2.1 oraz dalszy 2.2).

Na formację pomocy składa się jedna prowadnica z pięcioma figurkami piłkarzyków o następujących oznaczeniach: najbliższy 5.1 oraz kolejno 5.2, 5.3, 5.4 oraz najdalszy 5.5. Jest to formacja, w której wprowadza się piłkę go gry przy rozpoczęciu meczu bądź po stracie bramki.

Na formacje ataku składają się jedna (prawa zewnętrzna) prowadnica z trzema figurkami piłkarzyków o następujących oznaczeniach: najbliższy 3.1, środkowy 3.2, oraz najdalszy 3.3. Jest to najbardziej bramkostrzelna formacja znajdującą się najbliżej bramki przeciwnika. Formację tę wprowadzamy w ruch wyłącznie prawą ręką.

W ofensywie biorą udział wszystkie formacje. Dlatego też zawodnik przy piłce w każdej z możliwych formacji znajduje się w ofensywie.

Działania defensywne polegają na pokryciu jak największego pola gry poprzez zablokowanie figurkami potencjalnego lotu piłki oraz dążenie do jej przejęcia. W defensywie uczestniczą wszystkie formacje.

Najnowsze